Anasayfa » Doğru iman bilgileri>Allah’a iman>Allah sevgisi ve Allah korkusu » Allah’ı sevmek ve tanımak nasıl olur?

Allah’ı sevmek ve tanımak nasıl olur?

Sual: Allahü teâlâyı sevmek nasıl olur?
CEVAP
Allahü teâlâyı sevmek ikiye ayrılır:
1- Farz olan sevmek,
2- Farz olmayan sevmek.

Farz olan sevmek, Allahü teâlânın emirlerini yapmak, yasaklarından sakınmak, kaza ve kaderine razı olmaktır. Haram işlemek ve farzları yapmamak, bu sevginin gevşek bulunduğunu gösterir.

Farz olmayan sevgi, nafileleri de yapmaktır. Şüphelilerden sakınmaya sebep olur. Hadis-i kudside Allahü teâlâ buyuruyor ki:

(Kulumu bana yaklaştıran şeyler içinde bana en sevgili olanlar, ona farz kıldığım şeyleri yapmasıdır. Kulum nafile ibadetleri yapmakla bana o denli yaklaşır ki, onu fazlaca severim. Onu sevince, onun duyan kulağı, gören gözü ve tutan eli ve yürüyen ayağı olurum. Her istediğini veririm. Benden yardım isteyince, imdadına yetişirim.) [Buhari]

Şu halde, Allahü teâlânın en fazlaca sevilmiş olduğu yakarma, farzları yapmaktır. Burada bildirilen nafile ibadetler, farzlarla beraber yapılanlardır.

Ömer bin Ali Fakihani hazretleri buyuruyor ki:
Bu hadis-i kudsi gösteriyor ki, farzlarla beraber nafile ibadetleri meydana getiren, Allahü teâlânın sevgisini kazanır.

Ebu Süleyman Hattabi hazretleri buyuruyor ki:
Bu hadis-i kudsi gösteriyor ki, bunların duaları kabul olduğu şeklinde yakarış ettikleri kimseler de, muratlarına kavuşur. (Mevahib)

Marifetullah
Sual: Marifetullah ne anlama gelir?
CEVAP
Marifetullah, Allahü teâlânın zatını ve sıfatlarını tanımak anlama gelir. Zatını tanımak, anlaşılamayacağını anlamaktır. Sıfatlarını tanımak ise, mahlûkların sıfatlarına benzemediklerini anlamaktır.

Sual: Allahü teâlâya kavuşmak, yaklaşmak, tanımak, sevmek ne ile olur, bunlara nasıl kavuşulur?
Yanıt: Allahü teâlâya kavuşmak, yaklaşmak, tanımak, sevmek, şeklinde şeyler, hep kalp ile olur. Bunlara akıl eremez, anlayamaz. Allahü teâlâ, her şeye kavuşmak için bir sebep yaratmıştır. Bir şeye kavuşabilmek için, o şeyin sebebine yapışmak lazımdır. Bu şeylere kavuşmanın sebebi, kalbi temizlemek, mahlukların sevgisini kalpten çıkarmaktır. Buna, Fenâ-i kalbî denir. Kalp, Tanrı’tan başka her şeyi tam unutursa, bahsedilen şeyler, kendiliğinden kalbe dolar.

Bir önceki yazımız olan Allah’ı sevmenin sebepleri başlıklı makalemizde allah, sebepleri ve sevmenin hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol Et

Şık ve güzel giyinmek

Sual: Zenginin eski elbise giymesi uygun mudur?CEVAP Resulullah efendimiz, eski elbiseli birine, (Malın yok mu?) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.