Zerre iman ne demek?

Sual: Hiçbir iyilik ve ibadeti olmayan günahlar içinde yüzen bir kimse, ihlâsla kelime-i şehadeti söylese ve o hâl suretiyle ölse cennete gider mi?
CEVAP
Günahlar içinde yüzüp ibadetten uzak kimsenin imanla ölmesi oldukca zor olsa gerek. Sadece imanla ölebilirse, günahlarının cezasını çektikten sonrasında elbet Cennete gider.

İbadeti ve iyiliği minik görmemelidir. Rahat sandığımız bir iyilik kurtuluşumuza sebep olabilir. Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:
(Ömründe asla hayır yapmayan bir Müslüman, [başka Müslümanların ayağına batmasın diye] bir dikeni yoldan kaldırdı. Onun bu işi, Tanrı indinde makbul oldu ve Cennete gitti.) [Ebu Davud]

Sual: Zerre imanı olan Cennete ne olursa olsun girecek deniyor. Zerre iman nedir?
CEVAP
Amentü’deki altı esasa inanan, Peygamber efendimiz ne bildirdiyse hepsine inandım, beğendim, hepsini kabul ettim diyen kimse, zerre imana kavuşmuş anlama gelir.

Tanrı’ın rahmeti geniştir, Muhammedün Resulullah demeye lüzum yok dense, İslamiyet ile ilgi kesilir, zerre iman hasıl olmaz. Bir hadis-i şerif meali:
(Lâ ilahe illallah Muhammedün Resulullah diyerek, kalbinde zerre kadar imanı olan şahıs alevden çıkar.) [Buhari, Müslim, Tirmizi]

İmanın altı şartına inanılsa, içinden birine, örnek olarak Peygamberlerden birine inanılmasa, hatta bir farzı, bir sünneti beğenmese, o kimse mümin olması imkansız. Kısaca imanın altı şartına inanmamış olur.

Zerre imanla ölebilmek için de haramlardan kaçmaya, ibadetleri hayata geçirmeye çalışmalıdır. Şundan dolayı işlenen günahlar iman nurunu söndürebilir, şu demek oluyor ki o insanı küfre sürükleyebilir.

Sual:
Kelime-i şehadeti söyleyip imanla ölen hepimiz ne olursa olsun Cennete girecek midir?
CEVAP
Zerre imana haiz olan elbet girecektir. Sadece, yakarma etmeyen ve günahlardan kaçınmayan imanını muhafaza edemez, küfre düşer. Muhafaza edebilen ise muhakkak Cennete girer.

Hazret-i Muaz anlatır:
Resulallah, (Ya Muaz, Allahü teâlânın, kulları üstüne ve kulların Allahü teâlâ üstüne hakkı nedir) buyurdu. Ben de, (Tanrı ve Resulü daha iyi bilir) dedim. (Allahü teâlânın kulları üstüne hakkı, Tanrı’a [Onun bildirdiği gibi inanarak, beğenerek] yakarma etmeleri ve Ona şerik koşmamalarıdır. Kulların Tanrı üstüne hakkı da, Ona şerik koşmayanı azap etmemesidir) buyurdu. (Ya Resulallah insanlara bu müjdeyi vereyim mi?) diye sorunca, (Hayır, buna güvenirler de iyi işlerden vazgeçebilirler [diğer emir ve yasaklara riayet etmeyip felakete düşebilirler]) buyurdu. (Buhari, Müslim, Tirmizi)

Resulullah, (Tanrı’tan başka ilah olmadığına, Muhammed’in Tanrı’ın Resulü olduğuna ihlasla şehadet eden [bunu muhafaza edip müslüman olarak ölen] her insana, Allahü teâlâ ateşi haram kıldı) buyurunca, (Ya Resulallah bunu insanlara haber vereyim mi?) dedim. (O vakit buna güvenirler de iyi işlerden vazgeçerler) buyurdu. (Buhari, Müslim, Tirmizi)

Hazret-i Muaz, bilmiş olduğu şeyi gizlemek günahından kurtulmak için bunu vefatından azca ilkin haber verdi.

Sual:
Büyük günah işleyen müminler de Cennete girecek midir?
CEVAP
Şefaate kavuşursa asla Cehenneme girmeden Cennete girecektir. Şefaat büyük günahlar için olacaktır. Zerre imanı olan kıyamette büyük nimete kavuşacaktır. Peygamber efendimiz, yemin ederek şöyleki buyuruyor:

(Şunları yeminle söylüyorum:
1- Facir olan
[çeşitli günahlar işleyen], maişetini kazanmaktan da ahmak olan mümin Cennete girecektir.
2- Günahları sebebiyle Cehennem ateşi yakmış olan da Cennete girecektir.
3- Kıyamette Allahü teâlâ asla kimsenin hatırına hayaline gelmeyecek şekilde müminleri affedecektir.
4- Allahü teâlâ, öyleki oldukca mağfiret edecek ki, İblis bile acaba ben de affolacak mıyım diye başını kaldıracaktır.)
[Beyheki]

(Şunlar kimde bulunursa Allahü teâlâ, onun vücudunu Cehenneme haram eder, onu şeytandan ve nefsinden korur. Nefsi [günah olan] bir şeye heves etmiş olduğu halde nefsine hakim olup, onu yapmayan ve nefsi, [hayırlı bir şeyi, bir ibadeti] yapmak istemediği halde onu icra eden, nefsinin kösnü ve gazabına hakim olur. Şunlar da kimde bulunursa, Allahü teâlâ onu rahmetine gark ederek Cennetine koyar: Bir yoksulu barındırmak, zavallı birine acımak, hizmetçiye iyi işlem etmek, ana ve babasına infak etmek.) [Deylemi]

Bir önceki yazımız olan 32 ve 54 farz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol Et

İmanda iki önemli şart

Sual: Bir kimse, Amentü’de bildirilen imanın altı şartına inanılmış olduğu halde, Tanrı dostlarını sevmese, Tanrı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.