Ölüm acısını kimler duymaz?

Sual: Ölüm acısını hepimiz duyacak mıdır?
CEVAP
Ölüm acısı, dünya acılarının hepsinden daha acıdır. Bir kâfir, uyku hapı içerek yada narkozla her tarafı uyuşturulduktan sonrasında da ölse, oldukca şiddetli olan ölüm acısını duyar. Fakat salih mümin, kurşun yağmuruna tutulsa, bu acıyı duymaz. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Allahü teâlâya vallahi billahi ki, ölüm meleğini görmek, bin kılıç darbesinden daha şiddetlidir. Gene Allahü teâlâya vallahi billahi ki, mümin bir kulun her damarı ölüm acısını duymadıkça, canı çıkmaz.) [Ebu Nuaym]

(Şehit ölüm acısını duymaz.) [Beyheki]

(Şehit, öldürülmesinin acısını, sadece bir pirenin ısırması kadar duyar.) [Nesai]

Ölüm acısı 70 kere kılıçla doğranmaktan fazladır; fakat Allahü teâlâ, sevilmiş olduğu kullarına bu acıyı duyurmaz. Ölüm acısı, mezar azabı yanında asla kalır. Mezar azabı mahşer azabı yanında hiçtir. Mahşer azabı da, Cehennem azabının yanında hiçtir. Salih mümin, ne ölüm acısını, ne mezar azabını, ne de Cehennem ateşini duymaz. Sırat, Cehennem üstüne kuruludur. Sırat köprüsünden hepimiz geçer. İki hadis-i şerif meali:
(İyi fena hepimiz [Cehennem üzerine kurulmuş Sırat’tan] geçer. Yalnız mümine, serin ve selamet olur. İbrahim aleyhisselama ateşin serin olduğu benzer biçimde. O şekilde ki müminlerin soğukluğundan Cehennem, “Müminin nuru narımı söndürüyor” diye bağırır. Bundan sonrasında Allahü teâlâ, takva ehlini kurtarmış olur; zalimleri ise orada yüzüstü bırakır.) [İbni Mace]

(Kıyamette Cehennem mümine, “Acele geç ey mümin! Nurun nârımı [ateşimi] söndürecek” diye bağırır.) [Taberanî]

Salih mümin, ruhunu teslim edeceği zaman, rahmet meleklerini ve Resulullah efendimizi görüp, can verme acısını duymaz. Bu şaşılacak bir şey değildir. Nitekim Mısır hanımefendileri, Yusuf aleyhisselamın güzelliğine fanatik olup, kendilerini o şekilde unutmuşlardı ki, ellerini kestiklerinden haberleri bile olmamıştı.

Ölüm acısının sertliği
Sual: Ölüm acısının, bin kılıç darbesinden daha şiddetli olduğu, hadisle bildiriliyor. Bu, Müslümanlar için de aynı mıdır?
CEVAP
Evet, aynıdır. Sadece mümin bu acıyı hissetmeyecektir. Allahü teâlâ, her Müslümana ölürken, Resulullah efendimizi gösterecek ve Onun güzelliği karşısında, ruhunu iyi mi teslim ettiğinin farkına varmayacaktır. Yusuf aleyhisselamı gören hanımefendilerin, onun güzelliği karşısında parmaklarını bıçakla kestikleri halde, farkına varmadıkları benzer biçimde, Müslümanlar da, ölüm acısı hissetmeyeceklerdir. O halde doğru imanla ölmeye çalışmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Canlar nasıl alınır? başlıklı makalemizde canlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol Et

Şık ve güzel giyinmek

Sual: Zenginin eski elbise giymesi uygun mudur?CEVAP Resulullah efendimiz, eski elbiseli birine, (Malın yok mu?) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.