Anasayfa » İslami Makaleler » Sen Ne Güzelsin Allah’ım

Sen Ne Güzelsin Allah’ım

NE GÜZELSİN RABBİM?

İnsan hayatını anlamını bulmaya çalışan çoğu zaman anlamsız bir şekilde hayat süren nadir zamanlarda yolunu düzgün bir şekilde yürüyüp ilerleyen varlık.Allah( celle celaluhu )ise onun içene inanma duygusunu onun içnden çıkaramayacak kadar sağlam bir şekilde yerleştirmiştir.İnanç gerçekten çok önemli insanı hayata bağlayan en önemli güç.

İnanca bir olana inanmak onun  rahmetine sığınmak onun rızası doğrultusunda hareket olarak bakabiliriz.Neden insan inanır?Neden bir yaratana bir olan bir varlığa inanma ihtiyaç duyarız?Bunun insan yapısıyla çok yakından alakası vardır.Biz insan olarak aciziz ,güçsüzüz  bir güçlü varlığa ihtiyaç duyacak  kırılgan bir yapıya sahibiz. İnsan ise Allah tarafından yapısı ayarlanan onun istediği şekilde yarattığı muamma bir varlık.

Rabbimiz bize o kadar rahmetle bakıyor ki bizim için çözüm olacak her şeyi lütuf olarak bizlere sunmuş ve bizi hiçbir zaman rehbersiz bırakmamış insanların sıkıntılarını  problemleri yeri gelmiş ayrıntısıyla yeri gelmiş bir olaya binaen yeri gelmiş sırf öğreterek yerinde ise işaretlerle belirterek hep bizim faydamıza olacak bilgileri  her alanda peygamberleriyle gönderdiği kitaplarda anlatmıştır.

Rabbimiz bize her derdimize çare olacak her alanda reçeteler sunmuştur.

Bu reçetelerin toplu olarak sunulduğu kitap ise kuran bu reçetelerin bütününe ise İslam denir. İslam  ise  Allah ın bizim için seçtiği o biricik din  Müslüman için vazgeçilmez ve aynı zamanda mutluluk kaynağı .İslamiyet ise işin ehlinin elinde hastanın yazdığı şifalı ilaçlar misali her derde deva bir seçenek ama işin ehli olmayandan alındığı zaman hastasına yanlış teşhis yapan yarım doktor gibi İslamiyetten değil onun yanlış anlaşılmasından kaynaklanan yanlışlara götürecek kadar hassas olunması gereken önemli bir şifa kaynağıdır.

Tabi hata insanın varlığından bu yana onla bütünleşmiş bir kavram insanın hatalarının son bulması ise yanılgısız rehberlerin ona el uzatmasına ve ona öncü olmasına bağlı .Rabbimiz güzel anlatacak Kuran ı bir reçete gibi sunacak Efendimizi( sallahu aleyhi ve selllem) en güzel tanıtacak rehberlere ihtiyaç var.. İslam insana dinini yaşayacak kadar bilgiyi öğrenmeyi farz kılmıştır.

Hepmiz Müslüman olarak rabbimizi anlatan ve aynı zamanda gösteren yansıtan bir aynayız .

Biz nasılsak çevremizde aynı olur.içimizin yansımalarının sonuçlarını dışarıda çok rahat görebiliriz.Çevremize bakarken kendimizi gördüğümüzün kendimizi eleştirdiğimizin farkında mıyız acaba?Müslüman olduğumuzun bizi düşünen bize her türlü imkanı sunan insanlığın en güzellerini bizlere rehber olarak sunan bize önder yapan o güzel rabbimizi daha çok tanımaya çalışmamız gerekmez mi ?

Bir önceki yazımız olan HZ. HAMZA VE HZ. ÖMER'İN MÜSLÜMAN OLMALARI başlıklı makalemizde hz hamza müslüman oldu mu, hz hamza nasıl müslüman oldu ve hz hamza ve ömerin müslüman oluşunun önemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol Et

Cenaze işleri ve kabir ziyareti

TAŞINMASI Cenazenin arkasından mezara kadar gitmek sünnettir. Dört kişinin dört tarafından cenazeyi yüklenerek götürmesi de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.