Kâfirlerin ölümü

Sual: Kâfirlerin ölümü iyi mi olur?
CEVAP
Bir kâfir öleceği vakit, bakış açısından perde kaldırılır. Aden gösterilir. Melek ona, (Ey kâfir! Yanlış yoldaydın. Hak olan İslam dinini beğenmezdin. İmansız olduğun için Cennete giremezsin. Cennete sadece Muhammed aleyhisselamın Allahü teâlâdan getirmiş olduğu bilgilere inanan gidecektir) der. Cennetteki nimetleri görür. Aden hurileri de, (İman eden, Allahü teâlânın azabından kurtulur) derler. Birazcık sonrasında şeytan, bir papaz şeklinde görünür. (Ey filân oğlu filân! O gelenler yalan söylemiş oldu. O gördüğün nimetler, hep senin olacaktır) der. Sonrasında Cehennem gösterilir. Alevden dağları, katırlar şeklinde akrepleri, çıyanları vardır. Hadis-i şeriflerde bildirilen azapları görür. Cehennemdeki Zebani denilen azap melekleri, alevden çomakla vururlar. Ağızlarından alevler çıkar. Boyları minare şeklinde, dişleri öküz boynuzu gibidir. Gök gürültüsü şeklinde seslenirler. Kâfir bunların sesinden titreyip yüzünü şeytana çevirir. Şeytan, korkusundan dayanamayıp kaçar. Melekler yakalayıp şeytanı yere vururlar. Bu kâfire gelip (Ey kâfir, dünyada Resulullah’a inanmadın. Şimdi de meleklere inanmadın, melun şeytana gene aldandın) derler.

Boynuna alevden zincirler takıp, ayaklarını başından aşırıp, sağ elini sol böğrüne, sol elini sağına yerleştirip, arkadan çıkarırlar. Bağırır, dünyadaki yaltakçılarını çağırır. Zebaniler, (Ey kâfir, ey Müslümanlarla alay eden ahmak! İmdat isteme zamanı geçti. Artık inanç ve yakarma kabul olmaz. Küfrünün cezasını çekme zamanı geldi) derler. Dilini ensesinden çekerler. Gözlerini çıkarırlar. Türlü türlü fazlaca acı azaplar yaparak, habis ruhunu alır, Cehenneme atarlar. Allahü teâlâ, Muhammed aleyhisselamın dininde ve yüce Peygamberin dinini doğru bir halde bizlere ulaştıran Ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarında yazılı itikada uygun can vermemizi nasip eylesin! Âmin. (Aden Yolu İlmihali)

Sual: Ölmekte olan bir kimsenin yüzü kararmış ise, bu kimsenin imansız gittiğine mi alamettir?
Yanıt: Bir kimsenin imanlı yada imansız olarak öldüğünü söylemek zor olsa gerek. Sadece alametler hakkında İmâm-ı Gazâlî hazretleri buyuruyor ki:
“Eğer ölünün ağzından tükürüğü akmış, dudağı sarkmış, yüzü kararmış, gözü dönmüş ise, bilmiş ol ki, o şakidir. Ahiretteki şekavetini görmüştür.”

Bir önceki yazımız olan Ölüm alameti başlıklı makalemizde alameti hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol Et

Şık ve güzel giyinmek

Sual: Zenginin eski elbise giymesi uygun mudur?CEVAP Resulullah efendimiz, eski elbiseli birine, (Malın yok mu?) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.