Cennet ve Cehennem şimdi vardır

Sual: Bir tek Cehennem mi var yoksa birkaç tane mi? Şimdi bunlar mevcut mu?
CEVAP
Cehennem yedi tabakadır, kâfirler durumuna nazaran tabakaların birinde azap görecektir.

Feraid-ül fevaid kitabında buyuruluyor ki:
Cehennem yedi tabakadır. Birbirinin altındadırlar. Her tabakanın ateşi, üstündekinden daha şiddetlidir. Günahı affedilmemiş olan müminler; birinci tabakada günahları miktarı yanıp, sonrasında Cehennemden çıkarılarak Cennete götürüleceklerdir.

Öteki altı tabakada çeşitli kâfirler sonsuz yanacaklardır.

Cennet ve Cehennem şimdi mevcuttur. Bazı âlimlere nazaran, Cehennemin nerede olduğu kati bilinmemektedir. Bazılarına nazaran, yedi kat yerin altındadır. Arz küresi, güneş ve tüm yıldızlar birinci gökyüzü [gök] içinde olduklarına nazaran, yeryüzünün neresinde olursak olalım, yedi kat yerin altında gökyüzü vardır. Cehennemin yedi kat semadan birinde bulunmuş olduğu anlaşılmaktadır.

Her Müslüman bilir ki…
Sual:
Bugün Cennet ve Cehennem var mıdır?
CEVAP
Her Müslüman bilir ki, ilk insan ve tüm insanların babası olan Hazret-i Âdem, senelerce Cennette yaşadı. Yasak ağaçtan yiyince, dünyaya indirildi. Bu hususta Kur’an-ı kerimde birçok âyet-i kerime vardır. Örnek olarak Bekara suresinin 35 ve 36, Araf suresinin 17. âyet-i kerimesinden 27. âyet-i kerimesine kadar. Taha suresinin 117-119. âyet-i kerimeleri bu hususlardan bahsetmektedir. Kur’an-ı kerimde ek olarak müminler için Cennetin, kâfirler için de Cehennemin hazır vaziyette beklediği bildiriliyor:

(Takva sahipleri için hazırlanmış olup genişliği gökler ve yer kadar olan Cennete koşun.) [Al-i İmran 133]
(Kâfirler için hazırlanmış olan Cehennem ateşinden sakının!)
[Al-i İmran 131]

Peygamber efendimiz de, Miraca gidince, Cennet ve Cehennemi de gezdi. Görmüş olduğu şeyleri söyledi. Bunlardan birkaçı şöyleki:

(Cennete girdim. İnciden kubbeler gördüm.) [Müslim]
(Miraca çıktığım süre Cennetin kapısı üstünde “Sadakanın sevabı on, ödünç vereninki ise on sekiz mislidir” yazılı bulunduğunu gördüm.)
[İbni Mace]
(Miracda Cehenneme baktım. Kokmuş leşler yiyenler gördüm. Bunların kim bulunduğunu sormuş oldum. Cebrail aleyhisselam, “Bunlar, gıybet etmek suretiyle insanların etlerini yiyenlerdir” dedi.)
[İ. Ahmed]
Cennet nerede?
Sual:
Cennetin bildiğimiz gezegenlerden birinde olacağı mümkün müdür?
CEVAP
Bugün bildiğimiz tüm yıldızlar ve gezegenler birinci kat semadadır. Semalar ise yedi kattır. Öteki katların ise malum bu semadan oldukca büyük olduğu bildirilmiştir. Cennet hakkında Kur’an-ı kerimde ve hadis-i şeriflerde data vardır. Cennetin genişliğinin yer ile göğün genişliği kadar olduğu Kur’an-ı kerimde bildirilmiştir. (Hadid 21)

Bu durumda Cennetin gezegenlerde olması mümkün değildir. Cennet daha yukarı semalardadır. (Deylemi)

Sekiz Cennet
Sual:
Sekiz Cennetin adları nedir?
CEVAP
1-
Dâr-i celal,
2- Dâr-i karar,
3- Dâr-i slm,
4- Huld,
5- Meva,
6-
Adn,
7-
Firdevs,
8-
Naim.

Bir önceki yazımız olan Cennet ve Cehennem ebedidir başlıklı makalemizde cehennem, cennet ve ebedidir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol Et

Şık ve güzel giyinmek

Sual: Zenginin eski elbise giymesi uygun mudur?CEVAP Resulullah efendimiz, eski elbiseli birine, (Malın yok mu?) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.