Cennette evlilik vardır

Sual: Cennette evlilik var mıdır?
CEVAP
Evet, vardır, fakat iyi mi olduğu belli değildir. Şu sebeple orada nefs yoktur. İslam âlimleri buyuruyor ki:
Dünyada olan şeyler birer görüntüdür. Her görüntünün bir de aslı olur. Aslolan olmadan görüntü meydana gelmez. Dünyadaki şeylerin hepsinin asılları, gerçekleri Cennette vardır.

Cennette nefis yoktur. Nefis olmayınca günah işlemek de yoktur. Haremlik selamlık yoktur.

Bir kimse rüyada çeşitli meyveler yese, uyanınca bunun gerçek olmadığını anlamış olur. Cennete giden insan da, dünyadaki şeyleri bu şekilde hayal şeklinde görür, hakiki şeylere kavuşur. Dünyadaki şeyler, Cennettekilerin gölgesi, sureti gibidir. Hadis-i şerifte, (İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar) buyuruldu. Ölüp ahirete gidince dünyadakiler, rüyada görülenler şeklinde olacaktır. Bir hadis-i şerif meali:
(Aden nimetleriyle, dünyadakiler içinde yalnız isim benzerliği vardır.) [Beyheki]

Evliliğin de hakikisi orda olacaktır. Her insana eşi, oldukca güzel görünecektir. Benim eşimden daha güzeli, daha yakışıklısı yok diyecektir. Orada öteki zevkler şeklinde, evlilik zevkleri her gün artacaktır. Sonsuza kadar böyledir. Cennette evliliğin olacağı âyet-i kerime ve hadis-i şeriflerle sabittir. Kur’an-ı kerimde iyilere verilecek nimetler bildirilirken mealen buyuruluyor ki:

(Bunun yanı sıra biz onları, sürmeli gözlü
[ceylan gözlü] hurilerle evlendiririz.) [Duhan 54]
(Biz ceylan gözlüleri, defterleri sağdan verilenler için tekrardan yarattık; onları bakire, eşlerine düşkün ve hepsini aynı yaşta kıldık.)
[Vakıa 35-38]
(İçlerinde huyu güzel, yüzü güzel kızlar vardır.)
[Rahman 70]
(Takva sahipleri için bahçeler, üzüm bağları, tomurcuk göğüslü aynı yaşta kızlar, içecek dolu kâseler vardır.)
[Nebe 31-34]
(Yanlarında güzel bakışlarını yalnız onlara tahsis etmiş, iri gözlü eşler vardır. Onlar, gün yüzü görmemiş bembeyaz yumurta gibidir.)
[Saffat 48-49]

Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:
(Rabbine itaat edip, kocasının hakkını ödeyen, ona hıyanet etmeyen hanımla şehit içinde, bir aşama fark kalır. Kocası güzel ahlaklı bir mümin ise, onun kocası olur. Kocası uygun biri değilse, Cennette Allahü teâlâ onu bir şehitle evlendirir.) [Taberani]
(Şehit, Cennette bir huri ile evlendirilir.)
[İ. Ahmed]
(Aden kızlarından biri dünyaya gelse, yerle gök arası güzel koku ile dolar ve ikisinin arasını aydınlatırdı.)
[Buhari, Müslim]

Çocuk yada bekâr olarak ölenler de Cennette evlenecektir. Hepimiz aynı yaşta olacaktır.

Hangisiyle birlikte olacak?
Sual:
Cennette hepimiz eşi ile birlikte olmayacak mıdır? Bir de iki evlenen kadının durumu iyi mi olacak? İlk kocasını yada ikinci kocasını daha oldukca seviyorsa, hanıma tercih hakkı yok mudur?
CEVAP
İkisi de Cennetlik olursa hepimiz genel anlamda eşi ile olacaktır. Ümm-i Habibe validemiz, kocası öldükten sonrasında, biri ile evlenen, ondan da ayrılıp başka bir erkekle evlenen hanım, ahirette bu üç kişiden hangisi ile evlenecek diye bir suali sorunca, Resulullah efendimiz (Bu şekilde bir bayan, serbesttir. Hangi kocası güzel huylu ise ahirette onunla olur. Güzel terbiye sahibi olan, dünya ve ahiret iyiliğine kavuşur) buyurdu. Demek ki, hanım, üç kişiden hangisini daha oldukca seviyorsa, onunla birlikte olur. Üçünü de istemiyorsa, asla biri ile birlikte olmaz. Cennette üzüntü yoktur. Çocuk yada bekâr olarak ölenler de Cennette evlenecektir. Hepimiz aynı yaşta olacaktır.

Bekâr olanlar
Sual:
Ölünce Cennete evli olarak gidenlere huri verilecekmiş, bekâr olanlar ne oluyor?
CEVAP
Dünyadaki evlilikler sonlanmış oluyor. Kısaca hepimiz oraya bekâr olarak gidiyor. Evli gittiği halde eşi imansız olarak ölmüşse Cehenneme gider ve sonsuz orada kalır.

Aden ehlinin hepsine hizmet edecek huriler, gılmanlar verilecektir. Bekâr kimse kalmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Cennette üzüntü ve pişmanlık yoktur başlıklı makalemizde cennette, uzuntu ve yoktur hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol Et

Şık ve güzel giyinmek

Sual: Zenginin eski elbise giymesi uygun mudur?CEVAP Resulullah efendimiz, eski elbiseli birine, (Malın yok mu?) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.