Anasayfa » Genel » Namazda Resulullahı övmek

Namazda Resulullahı övmek

Sual: (Fâtiha sûresinde yalnız Tanrı övülüyor, Peygamber övülmüyor. Namazda Peygamberi övmek, doğrusu Salli Barik salevatlarını okumak şirktir) diyenler oluyor. Peygamberi övmek niye şirk oluyor ki? O süre Resulullah’ın övüldüğü Ettehıyyatü’yü okumak da mı şirktir? Ek olarak birçok âyette de Resulullah övülüyor. Bu âyetleri zamm-ı sûre olarak okumak da mı şirktir?
CEVAP
Hepimiz kendi anladığına nazaran Kur’an-ı kerimden mânâ çıkarmaya kalkarsa, ortaya insan sayısı kadar din çıkar. Görüldüğü benzer biçimde, insan kendi aklına nazaran hareket ederse, hâşâ, Kur’an-ı kerimdeki âyet-i kerimeleri okumaya bile, şirk diyebiliyor. Kur’an-ı kerimde zamm-ı sûre olarak okunmayan âyet-i kerime yoktur. Örnek olarak şu âyetler zamm-ı sûre olarak okunması mümkün:
(Resulüm biz seni âlemlere rahmet olarak yolladık.) [Enbiya 107]

(Resulüm elbet sen en büyük terbiye üzeresin.) [Kalem 4]

(Senin şânını, şöhretini yücelttik.) [İnşirah 4]

Bu son âyetin tefsirinde deniyor ki:
Ezan, ikamet, teşehhüd, hutbe benzer biçimde birçok yerde benimle birlikte adını çağrıştırmak sûretiyle şanını yücelttik. (Celâleyn)

Öyleki bir, yüceltme ki kendi isminin, Habibinin ismiyle beraber anılmasını emretti, Ona itaati kendisine itaat olarak gösterdi, melekler Ona salât etti, müminlere de Ona salevat getirmeyi emretti, Onu ismiyle değil, hep Resulüm, Habibim benzer biçimde güzel sıfatlarla andı. (Beydâvî)

İmam-ı Beydâvî’nin bildirdiği benzer biçimde Kur’an-ı kerimde Resulüne salevat getirilmesi emrediliyor:
(Tanrı ve melekleri, Resule salevat getiriyor, inanç edenler, siz de salevat getirin.) [Ahzab 56]

Şâfiî mezhebinde, namazda Resulullah’a salevat getirmek farzdır. Bunun için, salevat getirilmezse namaz bozulmuş olur. Hanefi mezhebinde ise müekked sünnettir. Ettehıyyatü okumak vacibdir. Ettehıyyatü’de de Resulullah övülüyor, (Ey Nebi! Tanrı’ın selamı, rahmeti ve bereketi senin üstüne olsun!) deniyor.

Namazların iyi mi kılınacağını, nerelerde nelerin okunacağını Resulullah efendimiz bizzat göstermiştir. Peygamber efendimiz, (Sallû kema reeytümüni usallî) buyuruyor. (Ben iyi mi namaz kılıyorsam, siz de öyleki kılın, doğrusu benden gördüğünüz benzer biçimde namaz kılın!) anlamına gelir.

Resulullah’ın dine ilişik her sözü senettir. Bir âyet-i kerime meali:
(O, kendiliğinden konuşmaz. Onun [dinle ilgili] her sözü vahiy iledir.) [Necm 3-4]

Bir önceki yazımız olan Resulullahın üç vazifesi başlıklı makalemizde resulullah ve vazifesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol Et

Şık ve güzel giyinmek

Sual: Zenginin eski elbise giymesi uygun mudur?CEVAP Resulullah efendimiz, eski elbiseli birine, (Malın yok mu?) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.