Anasayfa » Genel » “İslam peygamberi” demek

“İslam peygamberi” demek

Sual: Peygamber efendimize, İslam Peygamberi demek uygun mudur?
CEVAP
Kesinlikle uygun değildir. Peygamber efendimiz, Resulullah efendimiz demelidir. Kur’an-ı kerimde mealen, (Seni âlemlere rahmet olarak gönderdim) ve (Seni tüm insanlara peygamber gönderdim) buyurulmasına karşın, Miracı ve başka olağanüstü nimetleri, tevil suretiyle inkâr eden Hamidullah ise, yazdığı kitaba, yalnız Müslümanların peygamberi bulunduğunu özetleyen İslam Peygamberi adını vermiştir. Kâfirlerin inançları böyledir, fakat Müslüman olan bu şekilde inanmaz ve bu şekilde yazmaz. İmam-ı Gazâlî hazretleri buyuruyor ki:
Peygamberlerin en yükseği, son peygamber olan Muhammed aleyhisselamdır. Yeryüzündeki dinli dinsiz her insana, her yere, her millete peygamber olarak gönderilmiştir. Tüm insanların, meleklerin ve cinlerin peygamberidir. Dünyanın her yerinde, her insanın, o yüce peygambere tâbi olması, uyması lazımdır. (Kimya-i mutluluk)

İki hadis-i şerif:
(Ben insanların tamamına peygamber olarak gönderildim.) [Buhârî]

(Her peygamber yalnız kendi kavmine geldi, ben ise tüm insanlara gönderildim.) [Müslim]

O hâlde bir Müslüman, gayrimüslimlere yaranmak isteyen Mr. Hamidullah şeklinde (İslam Peygamberi) dememeli, Kur’an-ı kerimde ve hadis-i şeriflerde bildirildiği şeklinde, (Tüm insanların ve cinlerin Peygamberi) demelidir.

Bir önceki yazımız olan Seyyidlere hürmet başlıklı makalemizde hurmet ve seyyidlere hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol Et

Şık ve güzel giyinmek

Sual: Zenginin eski elbise giymesi uygun mudur?CEVAP Resulullah efendimiz, eski elbiseli birine, (Malın yok mu?) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.