İmansız amel

Sual: Bir hoca, oruç tutan Hristiyan için, (Tuttuğu orucun sevabını alır) diyor. Kanıt olarak da şu iki âyet-i kerimeyi söylüyor:
(Zerre kadar hayır meydana getiren sevabını, zerre kadar şer meydana getiren cezasını görür.) [Zilzal 7, 8]
(Allahü teâlâ zerre kadar haksızlık etmez, zerre kadar bir iyiliğin sevabını da kat kat artırır, kendinden de büyük ecir verir.)
[Nisa 40]Bir Hristiyan yapmış olduğu ibadetlerin, iyiliklerin sevabını alır mı?
CEVAP
Asla alamaz. İmansız amel olmaz. Kısaca yakarma ve sevap, imana bağlıdır. İman da İslamiyet’e bağlıdır. Kısaca inanç İslâmiyet’e uygun olmalıdır. Sadece bu imana kavuştuktan sonrasında meydana getirilen ibadetler iyilikler geçerlidir. Şartsız bildirilen hükümlerin, bazı şartları bulunur. Örnek olarak (Cömerdin yeri cennettir) hadis-i şerifi, muntazam imana haiz olan Müslümanlar içindir. Kâfirler için değildir. Kâfirler, kitaplı kâfir ve kitapsız kâfir diye ikiye ayrılır. Hristiyanlar, kitaplı kâfirdir. Kitaplı olsun, kitapsız olsun yada müslüman iken mürted olsun, hiçbir kâfirin iyiliğine sevab verilmez. Birkaç âyet-i kerime meali:
(Kâfir olarak ölenlerin işleri, dünyada da, âhirette de boşa gider.) [Bekara 217]

(İmansızın ameli boşa gider.) [Maide 5]

(Kâfirlere âhirette yalnız Cehennem vardır. Emekleri boşa gider.) [Hud 16]

(De ki: Size en oldukca ziyana uğrayanları haber verelim mi? Onlar dünya hayatında iyi işler yaptıklarını sandıkları hâlde, çabaları boşa giden kimselerdir. İşte onlar, Rablerinin âyetlerini ve Ona kavuşmayı [dirilmeyi, hesabı, ceza ve mükâfatı] inkâr eden, bu yüzden amelleri boşa giden kimselerdir. Onlar için, Kıyamet günü, asla terazi kurmayız. [İyilikleri ile kötülüklerini ölçmeyiz çünkü amelleri boşa gitmiştir, tartıya girecek makbul şeyleri kalmamıştır.]) [Kehf 103, 104, 105]

Bir hadis-i şerif:
(İmanı olmayan [her çeşit kâfir] Cennete girmez.) [Tirmizî]

Sövgü, o şekilde büyük günahtır ki, sevabları yakıp yok ediyor. İtikatta bid’at sahiplerinin de günahları sevablarını yok ediyor. Din kitaplarında da deniyor ki:
İmanı olmayanlara âhirette af ve mağfiret yoktur ve küfürlerinin karşılığı olarak Cehennem azabında sonsuz kalacaklardır. (İbni Âbidin)

İmanı olmayanın kötülükten sakınmasını yada kötülüklerden, haramlardan sakınmayanın farzları yapmasını ya da farzları yapmayanın, sünnetleri, nâfile ibadetleri yapmasını, Allahü teâlâ beğenmez, kabul etmez. İman, Muhammed aleyhisselamın bildirdiklerine inanmaktır. (İslam Ahlakı)

Kâfirlerin ve bid’at sahibi olanların, doğrusu itikadı bozuk olan müminlerin iyilikleri reddedilir, şerleri için de ceza görürler. (Yanıt Veremedi kitabı)

Yalnız imanla Cennete girilirse de, yalnız amelle Cennete girilmez. Amelsiz inanç makbul, imansız amel ise makbul değildir. Peygamber efendimiz, (Asla kimse, ibadeti sebebiyle Cennete girmez) buyurmaktadır. Yalnız imanla Cennete girilir. Fakat yalnız amelle, Cennete girilmez. İmanı olmayanların yaptıkları ibadetler, hayırlı işler, sadakalar, Kıyamette hiçbir işe yaramaz. (Miftah-ül-Aden)

Bir önceki yazımız olan Genetik kopyalama başlıklı makalemizde genetik ve kopyalama hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol Et

Şık ve güzel giyinmek

Sual: Zenginin eski elbise giymesi uygun mudur?CEVAP Resulullah efendimiz, eski elbiseli birine, (Malın yok mu?) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.