Anasayfa » Genel » Dini Bilgiler » Dünya Hayatı Geçiciliği

Dünya Hayatı Geçiciliği

Dünya Hayatı Geçiciliği

Hiç ölmeyecek, hiç yaşlanmayacak ve hiç bitmeyecek gibi yaşadığımız dünyada elbet birgün bitecek. Şeytanın bir oyunudur bu düşünceler, aklımıza hiç gelmez bu hayatın bir gün biteceği. Bitecek miş gibi yaşamayız dünya hayatını.Şeytanın en sevdiği şeydir unutturmak. İnsana unutturur gerçek hayatı, gerçek hayat dünya' mış gibi kanına girer insanın. 

Dünya hayatı geçicidir, bir oyundur, bir sınav yeridir. Hayata gözlerimiz açarız ve sınavımız başlar. İnsan doğar, büyür, yetişir, hedefleri vardır güzel bir meslek, güzel bir eş, güzel bir çocuk fakat kimisinin aklında hiç yoktur asıl hayat. Bitmeyecekmiş gibi bu hayatta planlar yapmaya başlar. Geleceğini planlar kiminle evleneceğini, kiminle evlenmek istediğini hayalleri vardır bir araba yada bir ev gibi. Fakat gerçek hayat aklına pek gelmez bu hayatın biteceği zaman ne olacağı, hayatının birgün bitecek olduğunu hiç düşünmez. Biteceği gün için hazırlanmaz bu yalancı hayatta. 

Allah hiçbir kişiyi, insan hayatını boş yere yaratmadı. Bir amaç vardı bir hedef vardı. Bu hayata gelirsin büyümeye başlarsın sınanırsın. Belki zenginlikle belkide fakirlikle belki kaza ile belki acı ile... Allah hiçbir kulunu ayırmaz.  Birşey olduğunda bunu aslında Allah yapmaz. Bunu bizim seçimlerimiz sonucunda ortaya çıkar. Allah' da ne yapacağımıza bakar bizi izler. 

"Sana gelen her iyilik Allah’tandır, sana gelen her kötülük de kendi (kusurun, yanlışın yüzündendir.)yüzündendir.”  (4Nisa/79)

ayeti bunu bize açıklıyor.

Bir gerçek vardır. Ölüm. Ölüm insanın bu hayatının son bulması gerçek hayatının başlangıcıdır. Aklımızdan hiçbir zaman çıkmayacak birşeyi biz hiç aklımıza getirmiyoruz bile. Bu hayatın geçiciliğini bu hayatın bir sınav yeri olduğunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamız gerekli ve buna göre yaşamalıyız. 

"Bu dünya hayatı sadece bir oyun ve oyalanmadan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte asıl hayat odur. Keşke bilmiş olsalardı." (ANKEBUT/64)

"Ey insanlar! Haberiniz olsun ki, Allah'ın vaadi muhakkak haktır. Sakın bu dünya hayatı sizi aldatmasın, sakın o aldatıcı şeytan sizi, Allah hakkında da aldatmasın." (FATIR/5)

Bir önceki yazımız olan Günümüzde Tesettür başlıklı makalemizde Günümüzde Tesettür hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol Et

Şık ve güzel giyinmek

Sual: Zenginin eski elbise giymesi uygun mudur?CEVAP Resulullah efendimiz, eski elbiseli birine, (Malın yok mu?) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.