Herkes ameline göre haşrolur

Sual: Kıyamette insanoğlu haşrolurken hepimiz iyi fena karışık mı olacak, yoksa iyiler ayrı mı olacak?
CEVAP
Kur’an-ı kerimde mealen, (Hepiniz bölük bölük gelirsiniz) buyurulmaktadır. (Nebe 18)

Peygamber efendimize bu âyet-i kerimenin manası sorulmuş, O da uzun şekilde açıklamıştır. İnsanların yapmış olduğu amellere göre çeşitli şekillerde haşrolunacağı bildirilmiştir. Hadis-i şerifin sonunda buyuruluyor ki:

(Maymun suretinde olanlar kovuculuk edenlerdir. Hınzır şeklinde olanlar haram yiyenlerdir. Başı üstü sürünenler, riba yiyenlerdir. Körler, yargı verirken haksızlık edenlerdir. Dilsiz ve sağır olanlar, amellerini beğenenlerdir. Dilleri göğüslerine sarkık olanlar, işleri sözlerine uymayan âlimlerdir. El ve ayakları kesik olanlar, komşularını incitenlerdir. Kirli kokulu olarak gelenler, içki içen ve zina eden ve zekât vermeyenlerdir. Katrandan elbise giyenler, insanlara karşı büyüklenip kibirlenenlerdir. Allahü teâlâ hepsinden korusun!) [Tibyan]

Daha başka şekillerde de hesap yerine gidileceği bildirilmiştir. Burada bildirilenler, günah işleyip de tevbe etmeden ölenler içindir. Tevbe edenler yada sevabı günahından daha çok olan kimseler o şekilde haşredilmezler.

Akıllı kimse, hiçbir günahı minik görmemeli, hepsinden kaçmalıdır.

Sual: Mahşer günü sırattan kolaylıkla geçebilmek için ne şeklinde bir yol takip etmelidir?
Yanıt:
Bu mevzuda Süleymân bin Cezâ hazretleri, Eyyühel Veled kitabında buyuruyor ki:
“Gecenin en karanlık zamanında, şu demek oluyor ki seher vaktinde yakarma eyle ki, yarın sırattan geçerken her tarafın aydınlık olsun.”

İbadetlerin en kıymetlisi ilmihal kitabı okumak, öğrenmek ve öğretmektir.

Bir önceki yazımız olan Kıyamet elbette gelecektir başlıklı makalemizde elbette, gelecektir ve yamet hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol Et

Şık ve güzel giyinmek

Sual: Zenginin eski elbise giymesi uygun mudur?CEVAP Resulullah efendimiz, eski elbiseli birine, (Malın yok mu?) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.