Anasayfa » Dinimiz ve bâtıl dinleR>Dinimiz » Çoğunluğa uymak gerekir mi?

Çoğunluğa uymak gerekir mi?

Sual: Misyonerler diyor ki: (Avrupa’nın kalkınması Hristiyan olduğu içindir. Hristiyanlık hak din olduğundan, daha oldukca rağbet görüyor ve dünyada Yahudilerden ve Müslümanlardan daha oldukca Hristiyan vardır. İnsanların bir çok neye rağbet ediyorsa, o en doğrusudur.) Yanıt verir misiniz?
CEVAP
Bu iki iddia da demagojiden ileriye gidemez. Şu sebeple Hristiyanlığın yargı sürdüğü Ortaçağda, Avrupa geri idi. Hristiyanların fende ilerlemesine, dört İncil değil, inanmadıkları Kur’an-ı kerimin gösterdiği yola uygun emekleri sebep olmuştur. Müslümanların geri kalmalarının sebebi de, Hristiyan olmadıklarından değil, Müslümanlığın emri olan çalışmaya, doğruluğa ehemmiyet vermedikleri içindir.

Sual: Her işte, daima çoğunluğa uymak gerekir mi?
CEVAP
Kimisi, (Oldukça kimse, bir dine inanmadığı için ben de inanmıyorum) diyor. Kimisi de, (Oldukça kimse namaz kılmadığı için ben de kılmıyorum, derhal hepimiz açık gezdirilmiş olduğu için ben de açık geziyorum) diyor. Genel olarak çoğunluk örnek gösteriliyor. (Hepimiz bu şekilde yapıyor, ben de yapsam ne çıkar?) deniyor.
İyilik, doğruluk, güzellik, hak benzer biçimde hususlar, daima çoğunluğun bulunmuş olduğu yerde olmaz. Sözgelişi Çin’in, Japonya’nın nüfusu çoktur. Dinleri Budizm’dir. İnsanların bir çok Budist diye, Budizm’in doğru olduğu söylenemez. Dünyada müslüman olmayanlar, müslümanlardan daha fazladır. Buradan Müslümanlığın hak din olmadığı söylenemez. Allahü teâlâ, insanların çoğuna uyanın sapıtacağını bildiriyor. (Enam 116)

Kur’an-ı kerimde bir oldukca hususta çoğunluğun, insanların bir çok yada onların bir çok ifadesi kullanılarak yanlış yolda olduğu bildiriliyor. Birkaç örnek:
Doğru olan dinin Müslümanlık bulunduğunu bir çok bilmez. (Rum 30, Yusuf 40)

Tanrı’ın mucize yaratabileceğini bir çok bilmez. (Enam 37)

Rızkı Tanrı’ın verdiğini bir çok bilmez.
(Sebe 36)

İnsanların bir çok kâfirdir. (Nahl 83)

Bir çok fâsıktır.
(Maide 49, 81,Tevbe 8, Hadid 16, 27)

Bir çok müşriktir. (Rum 42)

Bir çok inanmaz, inanç etmez.
(Bekara 100, Hud 17, Rad 1)

Bir çok inkârcıdır. (İsra 89)

Bir çok gafildir.
(Yunus 92)

Kâfirlerin bir çok akletmez, kafası çalışmaz. (Maide 103)

Ölüleri Tanrı’ın dirilteceğini bir çok bilmez.
(Nahl 38)

Kıyametin geleceğine bir çok inanmaz. (Mümin 59)

Azlar kıymetli mi?
İstisnalar hariç, kıymetli şeyler genel anlamda azca olur. Sözgelişi altın, ipek pek oldukca olsaydı, bu kadar kıymeti olmazdı. Birkaç örnek:
1- Verilen nimetlere şükretmek oldukca iyidir; fakat şükreden azdır. (Sebe 13) [Şükür, İslamiyet’e uymak anlama gelir. (Mektubat-ı Rabbani)]

2- Hazret-i Nuh’a inanıp, gemisine binip kurtuluşa erenler oldukca azdı. (Hud 40)

3- İman edip iyi işler icra eden, hakkı ve sabrı tavsiye edenler hariç, insanoğlu zarardadır. Zararda olmayan kimseler ise azdır. (Asr, Sad 24)

4- Gayrimüslimlerden pek azının inanç etmiş olduğu bildiriliyor. Bu azca kimseler övülüyor. (Bekara 88)

5– Ehl-i kitabdan oldukca azının inanç edeceği bildiriliyor. Bu azca kimseler de övülüyor. (Nisa 155)

6- Musa aleyhisselamın kavmi, Tanrı için normal olarak savaşırız dedikleri halde, harp emri erişince oldukca azı muharebeye iştirak etti. Bu azlar da övülüyor. (Bekara 246)

7- Allahü teâlâ, (Şunları emretseydik, pek azı hariç asla kimse emrimizi dinlemezdi) buyurarak azca olanı övmektedir. (Nisa 66)

8– Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:
(İyilik çoktur; icra eden azdır.) [Hatib]

(Susmak, hikmettir; susan azdır.) [Deylemi]

(Malını hayra harcayıp kurtulacak olan zenginler azdır.) [İbni Mace]

(Akıllı, kibrit-i ahmerden daha azdır.) [Hâkim] (Kibrit-i ahmer, altın benzer biçimde azca bulunan maddedir.)

(Helal belli, haram bellidir. Bunların içinde şüpheli olanlar vardır ki, insanların bir çok bu tarz şeyleri bilmez.) [Buhari]

(Ey Ali! Ebdaller ümmetimin içinde kibrit-i ahmerden daha azdır.) [İ.Ebi-d-Dünya]

(Tanrı yeryüzünde akıldan daha azca bir şey yaratmadı. Muhakkak ki, akıl, yeryüzünde kibriti ahmerden daha azdır.) [Asakir]

Bir önceki yazımız olan Dini emirlerde mantık aramak başlıklı makalemizde aramak ve emirlerde hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol Et

Şık ve güzel giyinmek

Sual: Zenginin eski elbise giymesi uygun mudur?CEVAP Resulullah efendimiz, eski elbiseli birine, (Malın yok mu?) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.